Barkod.mk - Кодот на вистината

Почина еден од патниците во превртениот автобус кај Велес

Авг 21 Напишано од  Посетено 1527 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Министерот за здравство Арбен Таравари на својот фејсбук профил објави дека е едно од патниците во превртениот автобус кај Велес починал и колку повредени во кои се болници се хоспитализирани.Неговото соопштение ви го пренесуваме во целост:

Во врска со хоспитализираните лица во сообраќајката на патот Скопје- Велес информираме: На Универзитетската клиника за хируршки болести Св. Наум Охридски се примени шест лица од кои само еден повозрасен маж е на интензивна нега, но е во стабилна состојба.

Сите други пациенти се надвор од животна опасност. 2. Во Општа болница Велес се примени четири пациенти и сите се надвор од животна опасност.

3. Во клиничкиот центар Мајка Тереза донесени се вкупно 17 пациенти од кои четири на КАРИЛ

- еден пациент е внесен со абдоминално крварење, еден со торакална сериозна повреда и двајца со торакални повреди.

За жал, еден од повредените им подлегна на повредите. – Еден пациент на Детска хирургија, внесен итно на операција;

– Двајца пациенти на Неврохирургија, примени на обсервација;

– Седум на ортопедија, примена на обсервација;

– Тројца повредени се во моментов на обсервација во Ургентниот хируршки центар.

4. Во Градската болница „8 Септември“ примен е само еден пациент со сериозни повреди, меѓутоа е во стабилна состојба и надвор од животна опасност. Министерството за здравство упатува сочувство до семејството на починатото лице и им посакува брзо опоравување на повредените.

ИЗВОР: ФОКУС

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 308 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeВестиМакедонијаПочина еден од патниците во превртениот автобус кај Велес

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3