Barkod.mk - Кодот на вистината

,,ТАВ Македонија’’: Двата аеродроми со 20% пораст на бројот на патници во првите девет месеци

Окт 14 Напишано од  Посетено 673 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Двата македонски аеродроми, скопскиот ,,Александар Велики’’ и oхридскиот ,,Св. Апостол Павле’’, првите девет месеци годинава ги завршија со вкупно 1.183.728 патници, што е пораст од 20%

, споредено со истиот период минатата година, информираат од ,,ТАВ Македонија’’, компанијата која оперира со македонските авиопристаништа.

Во првите девет месеци преку скопскиот аеродром ,,Александар Велики’’ и охридскиот аеродром ,,Св. Апостол Павле’’ патувале вкупно 1.183.728 патници, што е зголемување за 20% во однос на истиот период минатата година. Во истиот период, од јануари до септември, на двата аеродроми се реализирани вкупно 11.695 летови, при што порастот на годишно ниво е 10%.

Најфрекфентна дестинација од ,,Александар Велики’’ и натаму e Истанбул (двата аеродроми ,,Ататурк’’ и ,,Сабиха Гокчен’’) со 14,4% пазарен удел во вкупниот сообраќај, а потоа следуваат Цирих, Виена, Малме, Базел и Лондон (Лутон). Меѓу авиокомпаниите, ,,Виз ер’’ има пренесено најголем број патници во периодот јануари-септември со 49% пазарен удел, а по него следуваат ,,Туркиш ерлјанс’’, ,,Аустриан ерлајнс’’, ,,Пегасус ерлајнс’’, ,,Ер Србија’’ и ,,Еделвејс’’.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

Inactive User

Account is not active!

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 196 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeВестиЕкономија,,ТАВ Македонија’’: Двата аеродроми со 20% пораст на бројот на патници во првите девет месеци

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3