Barkod.mk - Кодот на вистината

Македонија, економски лидер во регионот

Дек 30 Напишано од  Посетено 1026 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Народна банка на Република Македонија проектира за наредната 2016 година одличен економски раст од 4,2 %, а за во 2017 година и над 4,6% економски раст, што претставува еден од најголемите економски растови во регионот.

Растот во оваа и наредната година според НБРМ ќе биде базиран на извозот и странските инвестици, како и градежништвото, земјоделието, стопанството и туризмот. Македонската фискална политика можеби претставува една од најдобрите во Европа со инфлација нула.

Македонија и понатаму продолжува да биде економски лидер во регионот. За разлика од другите држави во опкружувањето Србија, Албанија, Грција, Бугарија, Хрватска, Босна, Словенија, Македонија бележи највисоки економски стапки, со одлична покриеност на државните резерви и минимален јавен долг.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

Inactive User

Account is not active!

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 196 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeВестиЕкономијаМакедонија, економски лидер во регионот

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3