Barkod.mk - Кодот на вистината

Ракомет

Еуфорично пред соблекувалната, Темелковски на раце на ракометарите (видео)

Еуфорично е во салата во Алжир, каде откако замолкнаа над 8.000 домашни фанови македонските ракометари уживаат во огромниот успех и пласманот во четвртфиналето. Репрезентативците го кренаа на раце селекторот Илија Темелковски, кој уште еднаш постигнува врвен резултат на чело на националниот тим.

ВИДЕО: Палевски и Јагуриновски прославија со крикот на Роналдо, а ИХФ ни честита на македонски!

Македонскиот ракомет слави уште една голема победа. Она што никогаш не им успеа да сениорите, го направија младинците - првпат ќе играат четвртфинале на Светско првенство. По победата над Алжир со 24-20, радоста беше огромна, Палевски и Јагуриновски се радуваат со познатиот крик на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид после секој негов гол.

Гледајте во живо: Македонија – Шпанија!

Младинската репрезентација на Македонија во ракомет, предводена од Илија Темелковски денес со почеток од 19 часот ќе одиграат натпревар против шпанската репрезентација која е фаворит во овој натпревар. Македонија во досегашниот дел од турнирот забележа две победи против Русија и Буркина Фасо и еден пораз од репрезентацијата на Тунис.

ГАЗЕЊЕ: Надежите ја прегазија Буркина Фасо за втора победа на Мундијалот во Алжир!

Македонската ракометна репрезентација го забележа вториот триумф на Светското младинско првенство кое се одржува во Алжир. По стартната победа над Русија, која беше извојувана во самиот финиш од мечот, вечерва нашите момци имаа далеку полесна задача, бидејќи пред себе ги имаа аматерите од Буркина Фасо.

ДА БИДЕМЕ НАЈБРОЈНИ ВО ЗАГРЕБ: Билетите за ЕП пуштени во продажба, остануваат уште 600 билети

И покрај најавите дека билетите за Европското првенство во Хрватска во продажба ќе биде пуштени од први јануари, сепак на официјалната страница на „ЕХФ-ЕУРО“ по завршување на ждрепката има промени околу картите.

ЕП во Хрватска: Градови, маскота, цени на влезници...

Со вчерашната убедлива победа над Чешка, Македонија за првпат во својата ракометна историја квалификациите ги заврши на првото место и ќе добие повластена позиција на ждрепката за групната фаза, која в петок (23 јуни) ќе се влече во Загреб.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 210 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортРакомет

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3