Barkod.mk - Кодот на вистината

Македонија со историско 6. место на СП во Алжир, младинците поразени од Унгарија

Јул 30 Напишано од  Посетено 15530 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Младинската репрезентација на Македонија и официјално е шеста ракометна сила во светот. Денес, во дуелот за 5. место, избраниците на Илија Темелковски загубија против Унгарија со 26-22 (14-11).

Поразот беше заслужен со оглед на огромниот број неизнудени грешки во нападот и лошата организација во одбраната. Во неколку наврати, нашите ракометари имаа можност за целосно враќање во мечот, но следуваа несвојствените загубени топки, кои ни го донесоа шестото место. Стартот целосно им припадна на македонските ракометари, кои во првите десет минути направија разлика од два гола. Томовски одлично го чуваше голот, а Нелоски со три гола беше најефикасен кај нашата репрезентација во почетокот на мечот.

Следуваше празен период за Македонија од пет минути, во кој го загубија водството и за првпат во мечот имаа негатива. Кузмановски не успеваше да реализира зицери во нападот, а Талески направи неколку некарактеристични грешки, кои нѐ вратија чекор наназад. По 20 минути игра, Унгарците поведоа со 11-9, што беше причина Темелковски да го свика првиот тајм-аут. Противникот само ја одржуваше предноста, а да не беа одбраните на Томовски, истата ќе беше повисока на паузата (14-11). Вториот дел започна со промашување на Кузмановски, по што следуваше исклучување на Талески. Даниловски одговори со одбранет пенал, а првиот гол во вториот дел го постигнавме во 35. минута за 14-12.

Техничките грешки беа пречести во редовите на македонската репрезентација, која со играч повеќе дозволи два брзи контра напади за нов тајм-аут на нашиот селектор. Унгарија постојано ни даваше шанса со неколку исклучувања, но ние не искористивме ниту една од нив, па предноста постојано беше +3 за нашиот противник. До крајот нашата игра целосно се распадна, па поразот беше неминовен. Унгарците ја искористија секоја грешка и на крај заслужено се радуваа (26-22).

Марко Нелоски со 6 гола се истакна во македонскиот табор, а по 4 постигнаа Марио Танковски, Филип Кузмановски и Филип Талески. Мартин Томовски имаше 18 одбрани. Кај Унгарците најефикасен беше Марк Ковач со 8 погодоци.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 235 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортРакометМакедонија со историско 6. место на СП во Алжир, младинците поразени од Унгарија

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3