Barkod.mk - Кодот на вистината

ФК Победа ги претстави новите засилувања на денешниот прес

Фев 13 Напишано од  Посетено 3121 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Прес конференција во ФК Победа АД Со 19-тото коло и дуелот со Пелистер во Турново утре ФК Победа АД ја започнува пролетната полусезона во шампионатот 2017/2018 на Првата лига.

Попладнево во клупските простории на Градскиот стадион ,,Гоце Делчев,, на прес конференција в.д. извршниот директор на клубот Ирена Јакимовска говореше за актуелните состојби во клубот и очекувањата од продолжението на шампионатот: -Она што е клучно да кажеме е дека денеска се исплати првата плата за оваа сезона. На сите им беше извршена уплатата така да по овој прес имаме состанок со фудбалерите да им го соопштиме тоа бидејќи многу е клучно и битно да се задржи довербата кај фудбалерите бидејќи ние тоа го ветивме. Истовремено, тие врз основа да таа доверба да се изборат за соодветен резултат кој го очекуваме. Моите лични амбиции, во однос на оваа полусезона се секако 6-та позиција, која што ќе ни донесе стабилност, со цел да продолжиме и понатаму во новата полусезона, каде ќе разговараме за наредните амбиции.

Јас сум среќна и задоволна од тимот, непречено работевме во овој временски период, интензивно и без никакви опструкции и со големо разбирање. Потрошивме многу време и енергија, со оглед на тоа што почнавме многу доцна. Ревидирањето на новата постава и преструктуирањето во однос на депозитарниот архивар и централниот регистар, промените стварно ги почнавме многу касно и во многу краток временски период успеавме да профункционираме, се надевам успешно“, истакна Јакимоска.Таа искажа голема благодарност до Шефот на стручниот штаб Славољуб Бубања за избраниот тим, а се заблагодари и до спонзорите. -На крајот сакам да се заблагодарам и на оние без оние кои не би можеле да функционираме. Големо благодарам до нашиот главен спонзор „Мермерен комбинат“, основачите Прилепска Пивара и господинот Сашо Самарџиоски, Комфи Ангел, Џорџ Атанасоски и неговата ТВ Сонце, компанијата ,,Витаминка“, хотелот ,,Атлас“ кој што ни помогна во овој временски период и ,,Кабелнет“. Се надевам на финансиска поддршка и на ,,Халк банка“, ,,Охридска банка“ и ,,Комерцијална банка“.

Секако на крајот од ова ништо не би можело да биде и да се преструктуираме доколку Општината предводена од Градоначалникот Илја Јованоски не дадеше поддршка за фудбалскиот клуб“, додаде Јакимоска. Спортскиот директор на клубот Јане Николоски потенцира дека нималку не беше едноставна задачата. Победа во зимскиот преоден рок никогаш не довела 11 играчи, а дали тие ќе биле 11 засилувања, тоа ќе го докажеле самите. -Меѓутоа, мислам дека она што ни беше како цел и она што ни беше дадено као задача од Шефот на стручниот штаб, мислам дека 90% го остваривме. Единствено што може да жалиме е што не успеавме да го ангажираме и нашето 12 засилување, а тоа е Стефан Грбовиќ, кој имаше проблеми со документацијата. Верувајте дека сè беше договорено, не е наша вина, туку едноставно беше недоразбирање меѓу него и неговиот бивш клуб Партизан.

Меѓутоа тоа е завршена работа, со она што го имаме на располагање, со тоа ќе играме. Со тоа Шефот ќе состави еден тим, со кој се надевам дека уште од утре успешно ќе започне и втората полусезона. Сето останато е на Стручниот штаб и на играчите кои се надевам ќе го дадат својот максимум и се надевам дека утре ќе се израдуваме со 3 бода кои што ќе ни дадат малку поголема волја и малку поголем мир во продолжение на првенството. Шефот на стручниот штаб Славољуб Бубања искажа благодарност на новото раководство. -Конечно состојбите во клубот се стабилизирани, а есеноска имаше проблеми со доцнење на исплатите. Сега е како треба и морам за ова посебно за се заблагодарам на ВД Претседателката Јакимовска, затоа што да не беше таа сигурно ќе беше многу многу потешко. Сигурно дека и таа и идниот претседател Стојковиќ и Спортскиот директор Николоски дадоа свој придонес да се направи тим и селекција. Доведовме 11 но ни заминаа 14 играчи. Се обидовме да ангажираме зацртани засилувања. Сигурно задоцнивме околу комплетирањето на тимот, поради промените во клубот и подоцниот старт на подготовките, ако беше од почеток работите ќе беа како што треба. Јас секогаш сум искрен, така е и овојпат, и не сум сигурен во целост дека дали сите ќе бидат засилувања, бидејќи тука има играчи кои подоцна се приклучија и кои дојдоа тука да се докажуваат.

На крајот фокусот беше што повеќе прилепчани да останат а дали не сме погрешиле ќе покаже крајот на сезоната. Она што го доведовме и што мислиме дека се јас сметам дека се вистински засилувања. Никогаш не истакнувам поединци но доведовме голман-интернационалец-Тофилоски, кој ќе биде наш капитен, а тука е и Даноски, кој исто така е со завидна интернационална кариера...Тоа се вистинските засилувања.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 138 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортФудбалФК Победа ги претстави новите засилувања на денешниот прес

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3