Barkod.mk - Кодот на вистината

Голманот и капитенот на ФК Победа, Давор Талески потпиша за финска Хонка

Фев 12 Напишано од  Посетено 2092 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Доскорешниот капитен и прв чувар на мрежата на ФК Победа АД Давор Талески кариерата ја продолжува во Финска. Откако од непознати причини не успеа неговиот трансфер во Лахти, веднаш го контактирале челниците на повратникот во Првата финска лига Хонка. Дговорот е постигнат и потпишан на една година, со можност за продолжување на уште една година.

Иако беше најдобар играч на пријателскиот меч Лахти-Хонка сепак клубот кој го донесе на проба го загуби а го доби Хонка, каде веќе е на располагање на тренерот на голманите шпанецот Ајозе Монтадо и Шефот на Стручниот штаб Веса Васара. Интересно е дека во финскиот шампионат нема лимит и квота на странци па Талески ќе биде 9-ттиот странец во клубот во кој има по двајца срби и шпанци, американец, норвежанец, бразилец и англичанец. Меѓу странците е и српскиот интернационалец Немања Обрадовиќ, кој како позајмен од Рад во сезоната 2008/2009 настапуваше за Победа.

Клубот има успешни и межународни настапи-16 во Лига Европа и 4 во Интер тото купот. Бил победник на Купот 2012-тта година, а во шампионатот на Финска најголеми успеси се 3-тото место во сезоните 2008, 2009 и 2013-тта. Хонка важи како клуб со најорганизирана и најмасовна фудбалска школа со над 1.000 членови. Упорноста, макотрпната работа и несомнено квалитетот на Талески со овој трансфер му се исплатија. Истовремено овој трансфер од друга страна е и потврда за стручната и квалитетна работа во ФК Победа и пример кој треба да го следат останатите актуелни членови на клубот.

Во секој случај продолжена е традицјата на интернационални трансфери на фудбалери од редовите на Победа, а на Давор му посакуваме да го стигне и престигне Илија Нестороски во неговата натамошна интернационална кариера а наскоро и повик во дресот со националниот грб. Честитки за трансферот на Талески, благодарност од ФК Победа за сите негови настапи во црвено-белиот дрес и многу успеси во натамошната кариера!

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 267 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортФудбалГолманот и капитенот на ФК Победа, Давор Талески потпиша за финска Хонка

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3