Barkod.mk - Кодот на вистината

Копенхаген е противник на Вардар во 3. квалификациско коло од ЛШ

Јул 19 Напишано од  Посетено 400 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Вардар го доби противникот во третото квалификациско коло од Лигата на шампоните. Данскиот првак Копенхаген ќе биде нашиот ривал во следната рунда. И покрај поразот од 1:2 од Жилина, сепак, благодарение на триумфот од 1:3 на првиот меч, Копенхаген се пласираше во следната фаза.

Копенхаген е формиран 1992 година, и од тогаш е чест учесник во европските натпревари. Сега е актуелен првак на Данска, и до сега има 12 титули првак во својата земја, што го прави втор најтрофеен клуб во својата земја.

Тренер е Стале Солбакен, екс предводник на Келн и на Вулверхемптон. Во минатата сезона нашиот следен противник играше во групната фаза од Лигата на шампионте и беше во група заедно со Лестер, Порто и Бриж, каде што завршува на третата позиција по што продолжува во Лигата на Европа, каде што се пласираше меѓу најдобрите 16 екипи во ова натпреварување.

До сега четири пати играа во групната фаза од Лигата на шампионите, а најголемо достигнување им е пласманот во 1/8 финалето во сезоната 2010/2011. 

Домашните натпревари ги игра на стадионот „Телиа Паркен“ кој што е со капацитет од 38.000 места. Вардар до сега никогаш не играл со противник од Данска во европските Купови. Првиот натпревар Вардар го игра како гостин на 25/26 јули, додека реваншот е на 1/2 август. 

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 313 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортФудбалКопенхаген е противник на Вардар во 3. квалификациско коло од ЛШ

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3