Barkod.mk - Кодот на вистината

Maja Дејкоска номинирана за млада спортистка на годината, во конкуренција со Лина Ѓорческа, Сара Ристовска, Моника Пендаровска

Дек 24 Напишано од  Посетено 8232 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Една од најдобрите борачки во Македонија, прилепчанката Маја Дејкоска е номинирана за млада спортистка на годината од страна на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година. Дејкоска е во конкуренција со најдобрите спортисти во Македонија Кире Лазаров (ракомет), Емил Павлов (карате), Томи Стефановски (пливање), Лина Ѓорческа(тенис), Моника Пендаровска (карате).

Номинацијата на Маја Дејкоска се должи на нејзиниот постигнат успех во 2016 година, односно освојувањето на бронзен медал на Светското армиско првенство во борење кое се одржи во Скопје,Македонија, која беше единствениот женски натпреварувач од Македонија кој освои медал на СП.

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации вечерва на свечена церемонија во Македонскиот народен театар во Скопје доделија награди во девет категории, плус три наменети за основните, средните и високите школи.

Носители на признанието спортист на Македонија за 2016 година и добитници на статуетка, по категории се:

Најдобар спортист: Кирил Лазаров (ракомет);

Најдобра спортистка: Лина Ѓорческа (тенис);

Најдобра национална спортска федерација: Карате федерација на Македонија;

Најдобар тренер: Благоја Милевски (селектор на македонската фудбалската репрезентација до 21 година);

Најдобар машки национален тим: Фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година;

Најдобар женски национален тим: Македонска ракометна репрезентација;

Најдобар спортист на лице со инвалидитет: Оливера Наковска – Бикова (стрелаштво);

Најдобар млад спортист: Филип Талевски (ракомет);

Најдобра млада спортистка: Моника Пендаровска (карате);

Најдобар колектив во универзитетски спорт: Женски карате тим во борби – Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје

Најдобар училишен спортски клуб од средно образование: СУ „Гоце Делчев“ – Куманово

Најдобар училишен спортски клуб од основно образование: ОУ „Гоце Делчев“ – Илинден. 

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 174 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeСпортДруги спортовиMaja Дејкоска номинирана за млада спортистка на годината, во конкуренција со Лина Ѓорческа, Сара Ристовска, Моника Пендаровска

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3